06.02.2023

Idealne CV 2023. Co to jest i co jest najważniejsze?

Rynek pracy przeżywał w ubiegłym roku kryzys, ale nie zatrzymał się, a transformacja dokonała się w wielu aspektach. Pierwszym krokiem do zdobycia wymarzonej pracy jest oczywiście CV. Chociaż obecnie coraz częściej menedżerowie HR mogą prosić o przesłanie CV (z łac. curriculum vitae – „przebieg życia”) – opisu danych biograficznych, nabytych kwalifikacji i umiejętności zawodowych.

W CV opisujemy bardziej szczegółowo informacje o wykształceniu i działalności naukowej, a także o umiejętnościach, doświadczeniu zawodowym, nagrodach i certyfikatach, osiągnięciach. Życiorys to krótszy opis twoich poprzednich miejsc pracy, kluczowych umiejętności, osiągnięć i dodatkowych informacji związanych z pracą.

Pracodawcy zwykle poświęcają do 1-2 minut na przejrzenie Twojego CV, więc informacje powinny być zwięzłe, ustrukturyzowane i zawierać „żywy” tekst, aby wzbudzić zainteresowanie. Po przeczytaniu menedżer HR powinien zrozumieć, jakie korzyści możesz przynieść firmie.

Struktura przekazywanych informacji musi być logiczna:

  1. Wprowadź swoje dane kontaktowe – dodaj także kilka pseudonimów z sieci społecznościowych. Na przykład Telegram i Facebook lub LinkedIn. Niestety, Twoja strona na Instagramie z przeszłymi wakacjami może nie być potrzebna HR. Dlatego lepiej wskazać te portale społecznościowe, na których możesz zobaczyć/przeczytać swoje osiągnięcia.
  2. Wykształcenie – wskaż swoje wykształcenie na uczelni wyższej oraz specjalizację. Nie ma potrzeby wyszczególniania tutaj wszystkich dodatkowych kursów, kursów intensywnych itp. Jeśli masz wystarczające doświadczenie, to to podkreśl, ale jeśli doświadczenia nie ma lub jest bardzo małe, to podkreśl wszystkie szkolenia, które odbyłeś (tam, gdzie właściwe jest wpisanie informacji o dodatkowym szkoleniu w CV – poniżej. 
  3. Ostatnie miejsca Twojej pracy – cała lista nie jest konieczna, ostatnie 3-4 miejsca wraz z Twoimi obowiązkami (krótko). Zrób też dwie lub trzy linijki swoich osiągnięć na poprzednich stanowiskach, bo rekruter nadal rozumie, które stanowisko za co odpowiada, ale osiągnięcia są ciekawsze i będą w stanie wyróżnić Cię na tle innych kandydatów.
  4. Kontakty z twoimi byłymi pracodawcami również nie są konieczne, tylko na specjalne życzenie kierownika HR.
  5. Umiejętności, które posiadasz – wskaż jedynie umiejętności zawodowe i poziom ich opanowania: języki, programy komputerowe itp. 

Możesz również podać dodatkowe informacje o sobie w postaci listy kursów, kursów intensywnych, webinarów. Ale powinno to być naprawdę ważne dla miejsca pracy i firmy, do której chcesz dołączyć. Również wskazówka: możesz zmienić i dostosować informacje w CV dla konkretnego wakatu. W niektórych miejscach znajomość programów takich jak Trello jest ważna, ale na innych stanowiskach nie jest w ogóle konieczna. Dlatego zrozum, jak możesz dostosować swoje CV w zależności od wymagań dotyczących określonego wakatu. 

Jeśli jesteś na przykład grafikiem, tylko projektantem lub masz kreatywny zawód, w którym możesz wizualnie zobaczyć swoją pracę, dodaj swoje portfolio do swojego CV. To samo dotyczy osób zajmujących się marketingiem cyfrowym, SMM lub twórcą treści. 

Stan cywilny, liczba dzieci i wszystkie inne dane osobowe powinny pozostać w paszporcie. Nawiasem mówiąc, w USA zabronione jest wyjaśnianie w CV informacji o wyznaniu, stanie cywilnym i wieku. Jeśli jest to ważne dla pracodawcy, to zostanie to wyjaśnione w opisie stanowiska lub osobiście.

Jest jeszcze jeden interesujący punkt, jak cechy osobiste. „Jestem liderem, komunikatywny, kreatywny, zdyscyplinowany” jest fajne, ale pracodawca po przeczytaniu będzie miał myśl: „No ok”. I ta informacja nie wpłynie na decyzję o zatrudnieniu cię, czy nie.

 Postaraj się, aby twoje cechy osobiste były bardziej pouczające i interesujące. Na przykład po każdej jakości umieść procent jej posiadania – „Komunikacyjność – 85%”, „Dyscyplina – 91%” itp. Tylko nie stawiaj wszędzie na 100% – i tak nikt ci nie uwierzy, a jeśli tak, to w okresie próbnym zostaniesz poproszony o 100% w CV. Albo po każdej jakości napisz jedno zdanie tak jak się objawiło na poprzednich stanowiskach. 

Jeśli chodzi o projektowanie idealnego CV, istnieje obecnie sporo zasobów internetowych, które oferują stylowe szablony CV, więc pamiętaj, aby użyć ich, aby Twoje CV było interesujące do oglądania i czytania, a także popisywać się swoją kreatywną stroną, ponieważ informacje w kolorze czarnym tłustymi literami z podkreśleniami akapitów na białej kartce – to zdecydowanie coś z 2008 roku. 

Decyzja o dodaniu zdjęcia do CV należy do Ciebie. Ale zwykle CV ze zdjęciem przyciąga większą uwagę, ponieważ większość pracodawców chce wizualnie zobaczyć osobę, z którą będą kojarzyć cały tekst, który następuje w CV. Pamiętaj, że zdjęcie powinno być „przyzwoite” – zdjęcie z imprezy, ze szklanką w dłoni lub na tle morza, raczej nie wywoła wrażenia, które musisz wywrzeć na menedżerach HR.

Chociaż na przykład w wielu krajach europejskich nie zaleca się dodawania zdjęcia do CV. Niektóre firmy, chcąc uniknąć oskarżeń o dyskryminację ze względu na wygląd, w ogóle nie biorą pod uwagę CV ze zdjęciem.

Starannie skomponuj swoje idealne CV zgodnie z wymaganiami firmy i zdobądź pracę swoich marzeń!