12.04.2023

Trendy rekrutacyjne w Polsce

Na rekrutację jako podejście do procesów rekrutacyjnych wpływa szereg warunków ekonomicznych, technologicznych i społeczno-politycznych. Zmiany w tych ostatnich prowadzą do pojawienia się nowych trendów, których znajomość może pomóc firmie wzmocnić jej strategię rekrutacyjną i konkurencyjność.    

 Do najnowszych trendów w Polsce zalicza się:

  •  otwartość na młodych pracowników bez doświadczenia: bezpłatne staże i możliwość przeszkolenia „zielonego” pracownika po swojemu;
  •  zainteresowanie obywateli Ukrainy (którzy z powodu wojny musieli opuścić swoją ojczyznę) zarówno jako pracownikami liniowymi, jak i menedżerami najwyższego szczebla ze względu na ich wrodzoną pracowitość;
  •  nacisk na umiejętności miękkie, takie jak dobra komunikacja, praca zespołowa, umiejętność dostosowania się do nowego środowiska oraz zachowanie równowagi pomiędzy umiejętnościami miękkimi i twardymi;
  • dbałość o zdrowie psychiczne pracowników, przede wszystkim w celu zapobiegania wypaleniu zawodowemu;
  •  pozytywne nastawienie do pracy zdalnej w zawodach, które na to pozwalają (grafik, nauczyciel, programista, marketingowiec internetowy, redaktor itp.)
  •  stosowanie systemów zarządzania kandydatami (ATS) opartych na sztucznej inteligencji, co znacznie przyspiesza pracę rekruterów itp.

Istnieją również bardziej trwałe trendy, które pozostają aktualne od kilku lat i można je uznać za swoistą osobliwość polskiej rekrutacji. W szczególności dominuje zachodnia kultura organizacyjna, która zakłada duże zaangażowanie pracowników w procesy wewnętrzne, komunikację poziomą i szeroką odpowiedzialność. Powszechne są umowy z przejrzystymi terminami (2-3 lata), więc nie jest łatwo pozyskać utalentowanego pracownika ze względu na możliwe problemy prawne. 

Wśród tych cech są jednak takie, które nie zawsze mają pozytywny wpływ na procesy rekrutacyjne. Przede wszystkim mówimy o tendencji do powolnego i wyważonego działania. Podpisanie umowy nawet z bardzo pożądanym pracownikiem może trwać do 3 miesięcy. „Atrakcyjny” kandydat na stanowisko może czekać kilka tygodni na rozmowę kwalifikacyjną, nie mówiąc już o innych. Komunikacja odbywa się głównie za pośrednictwem poczty elektronicznej lub wiadomości na LinkedIn, a komunikacja telefoniczna i przez komunikatory nie jest tak popularna. 

Jak widać, niektóre długoterminowe trendy mogą mieć konstruktywny, a inne destrukcyjny wpływ na procesy poszukiwania i zatrudniania nowych pracowników. Obecne trendy rekrutacyjne mają natomiast pomóc w budowaniu silnego zespołu, tworzeniu komfortowego środowiska pracy i rozwijaniu indywidualnych kompetencji pracowników.