18.05.2023

Jak zatrudniać wykwalifikowanych specjalistów w Polsce

Dzisiejsza sytuacja na rynku pracy w Polsce jest nieco skomplikowana i stawia spore wyzwania. Jedna z rynkowych cech dotyczy tego, że w Polsce jest niskie bezrobocie. Na koniec lutego bieżącego roku stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,5 %. W skali Unii Europejskiej jest to jeden z najniższych poziomów bezrobocia. W związku z tym, pracodawcy wciąż mają problem ze znalezieniem zarówno pracowników do prostych czynności, jak również do bardziej wyspecjalizowanych prac.

Agnieszka Kolanowska, general manager firmy Smart Solutions w Polsce podzieliła się swoją ekspercką opinią na temat tego, jak w krótkim okresie czasowym znaleźć  i zatrudnić najlepszych specjalistów w Polsce.

Jaki jest polski rynek pracy dzisiaj?

Rynek pracy zawsze powinniśmy analizować z dwóch perspektyw, z perspektywy kandydata i z perspektywy firmy, która dysponuje ofertami pracy. 

Z perspektywy firm wciąż bardzo poszukiwani są specjaliści IT, pracownicy do sektora finansowego, do sektora usług, administracji, a także personel kluczowy dla firm produkcyjnych i branży TSL.

Bardziej szczegółowo sytuacja wygląda następująco:

Jeżeli mówimy o branży IT, to najbardziej poszukiwanymi stanowiskami są programiści, analitycy danych i specjaliści do spraw cyberbezpieczeństwa. 

Jeśli mówimy o sektorze finansowym i bankowym to najczęściej poszukiwani są analitycy finansowi, audytorzy i księgowi. 

Wśród zawodów, dla których trudno dzisiaj znaleźć pracowników można wymienić między innymi prace administracyjne, handlowe. Brakuje także osób w produkcji i do czynności magazynowych.

Oczywiście, trzeba pamiętać o kontekście wojennym. Polski rynek pracy przez to się widocznie zmienił. Przed wojną Rosji przeciwko Ukrainie, Polska była pracodawcą dla dużej liczby Ukraińców — pracowało u nas około 1,5 mln obywateli Ukrainy.

Natomiast po 24 lutego ubiegłego roku, sporo osób, przeważnie mężczyzn, musiało wrócić do domu i walczyć o swoją ojczyznę. Przez to na rynku utworzyła się wielka luka, którą trzeba teraz zapełnić lub go w jakiś sposób przemodelować. 

Dziś zatem wielu pracodawców zastanawia się na tym, jak zagospodarować kompetencje, którymi dysponują, do realizacji celów firmy (np. kobiety, które uzyskują kwalifikacje do pracy na wózku widłowym).

Jak dzisiaj wygląda rekrutacja w Polsce?

Jeżeli mówimy o samym procesie rekrutacji w Polsce, to on istotnie ewoluował. Przed pandemią, nikt sobie nie wyobrażał zatrudnienia bez bezpośredniego spotkania się z kandydatem. Czas pandemii spowodował, że dzisiaj nie musimy się spotykać face to face. Wszystko to można zrobić online. Nawet zweryfikować kompetencje przyszłego pracownika. 

Oprócz testu merytorycznego i wymaganych certyfikatów skutecznym sposobem, czy kandydat posiada wymagane uprawnienia, jest sprawdzenie referencji od poprzednich pracodawców. Ważne jest też, jak kandydat prezentuje się w social mediach.

Szybkie sposoby na wyszukanie najlepszego specjalisty

Z moich doświadczeń wynika, że najbardziej skutecznym sposobem na pozyskanie talentów do naszej firmy jest korzystania z sieci kontaktów i poleceń od naszych pracowników. Bardzo pomocne mogą być portale rekrutacyjne takie jak: LinkedIn, Pracuj.pl, Praca.pl, OLX.pl.

Jak wspomniałam wyżej najbardziej skutecznym sposobem jest korzystanie z sieci własnych kontaktów. Dodatkowo w ten sposób uzyskujemy trzy ważne wartości:

  1. Jeśli pracownikom w naszej firmie się podoba pracować, to będą oni zainteresowani tym, żeby rekomendować swoich znajomych, 
  2. Proces rekrutacji zajmie wam o wiele mniej czasu,
  3. Pracownicy biorą też na siebie odpowiedzialności za finalny kształt zespołu, w którym będą pracować. 

Na co zwracać uwagę przy wyszukiwaniu specjalisty?

Aby znaleźć odpowiednich specjalistów, na pewno trzeba wziąć pod uwagę kilka punktów:

  • doświadczenie tej osoby, 
  • jakie mocne strony ma kandydat, 
  • jakie będzie mógł stanowić uzupełnienie w ramach waszego zespołu.

Dzisiaj kwalifikacje i kompetencje w zespołach powinny się uzupełniać. 

Na przykład, jeżeli część osób jest dobra w działaniach sprzedażowych, to dobrze by było, kiedy inni mogą profesjonalnie przygotować dokumentację lub zaopiekować się tym, co się dzieje po podpisaniu umowy z klientem. 

Referencje, które uzyskamy od poprzednich pracodawców są dlatego też ważne, że można z nich się dowiedzieć, w jakich aspektach z pracownikiem pracowało się dobrze, a na co warto zwrócić szczególną uwagę. To też może być ważna wiedza o tym, w jaki sposób pracować z nowym członkiem zespołu, żeby jak najlepiej wykorzystać jego mocne strony.

Jakie kompetencje są dzisiaj równie ważne?

Oto jeden z przykładów. Poszukujemy kogoś na stanowisko sprzedażowe. Dla mnie bardzo istotną kwestią jest zarówno nastawienie do pracy danej osoby, jak również to w jaki sposób wyszukuje ona potencjalnego klienta, jak go prowadzi, jak rozmawia, jak przygotowuje oferty, dokumenty i czy jest w tym zakresie po prostu profesjonalna.

Pod kątem miękkich kompetencji dla wielu pracodawców na pierwszym miejscu dzisiaj jest umiejętność pracy zespołowej i bycie taką osobą, która nie prowokuje różnych konfliktów.  

Nasza firma co dzień obsługuje ponad 500 firm międzynarodowych z różnych branż. Dla naszych Klientów zwykle szukamy osób optymistycznych, uśmiechniętych, które patrzą na życie, również to zawodowe, pod kątem szans do wykorzystania, a nie tylko pod kątem zagrożeń. Stawiamy zatem na ludzi otwartych, lubiących drugiego człowieka, na ludzi, którzy mają różne pasje i są chętni do rozwoju.