28.04.2023

Jak wybrać firmę outsourcingową w Polsce?

Popyt na usługi outsourcingowe w Polsce rośnie z każdym rokiem. Wynika to przede wszystkim z szybkiego tempa rozwoju rynku: pojawiają się nowi lokalni „gracze” i wchodzą międzynarodowe firmy. Do popularyzacji outsourcingu przyczyniają się również oczywiste korzyści: optymalizacja zasobów, koncentracja na celach biznesowych oraz dostęp do doświadczenia zewnętrznych specjalistów. Tradycyjnie, popyt tworzy podaż. I dziś wiele firm outsourcingowych oferuje swoje usługi w całej Polsce. Ale jak znaleźć „właściwego” partnera i jak uniknąć błędu? W rzeczywistości strategię znalezienia niezawodnego dostawcy usług outsourcingowych można przedstawić za pomocą kilku podstawowych kroków. Dowiedzmy się, jakie to są kroki.

 Krok 1.

Określenie wektora i zakresu pracy. Mogą być Państwo zainteresowani wsparciem prawnym, wsparciem księgowym, zarządzaniem zasobami ludzkimi, utrzymaniem infrastruktury informatycznej firmy, audytem finansowym, outsourcingiem HR itd. Może być Pan zainteresowany tylko jednym rodzajem usługi outsourcingowej, a może kilkoma jednocześnie. Proszę przeanalizować, ile z tych usług Państwa interesuje i na jak długo. Od tego będzie bezpośrednio zależał Państwa dalszy wybór.

 Krok 2.

 Zbadać oferty outsourcingowe na rynku. Skupić się na doświadczonych, silnych dostawcach. Ze względu na duży personel i wielkość zamówień, oferują oni usługi wysokiej jakości w najlepszej cenie. Ponadto, często są wielofunkcyjni i mogą świadczyć usługi w kilku obszarach outsourcingu jednocześnie. Są również bardziej elastyczni pod względem form wsparcia (częściowe, pełne, 24/7), otwarci na komunikację i zapewniają bezpłatne konsultacje.

 Krok 3.

 Proszę zapoznać się z przepisami dotyczącymi outsourcingu obowiązującymi w danym kraju. Na przykład, outsourcing pracowniczy (leasing) jest wyraźnie uregulowany w polskim Kodeksie Pracy, który określa zasady i specyfikę zatrudniania pracowników za pośrednictwem agencji krajowych i międzynarodowych.   

 Krok 4.

Skonsultować się z kilkoma potencjalnymi partnerami, określić plusy i minusy każdego z nich. Po wybraniu najlepszej opcji, należy podpisać umowę (wszystkie niuanse współpracy powinny być sprecyzowane) i dopiero wtedy rozpocząć współpracę.  

Smart Solutions HR jest międzynarodową firmą, reprezentowaną również w Polsce, która od ponad 14 lat zajmuje się outsourcingiem jako jedną z wiodących działalności. Nasze zalety to szybkość, elastyczność i jakość. Outsourcing ze Smart Solutions HR będzie korzystny dla Państwa firmy.